• biuro (at) softcream.pl
  • +48 22 867 80 00

Cream Pomodoro App

Co to jest Cream Pomodoro App?

Cream Pomodoro to prosta aplikacja wspierająca jedną z popularnych technik zarządzania czasem, której  twórcą jest Włoch, Francesco Cirillo.  Nazwa tej techniki “Pomodoro Technique” pochodzi od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora (zdjęcie poniżej).

Download Cream Pomodoro APP

 Co potrzebujesz do tej techniki Pomodoro ?

  • lista zadań – w formie papierowej lub elektronicznej
  • długopis – zbędny w przypadku listy w formie elektronicznej
  • aplikacja Cream Pomodoro lub czasomierz kuchenny – w zasadzie może być każde urządzenie, które wyda z siebie jakiś dźwięk za 25 minut.

Jak zacząć pracę w technice Pomodoro?

1. Zastanów się i wybierz zadania do wykonania

Autor techniki proponuje, żeby na początku dnia przygotować sobie listę zadań do wykonania i posortować ją według ważności ( najważniejsze zadania ustawiamy na początku listy). Potem wystarczy kolejno realizować zadania z przygotowanej listy.

2. Pobierz aplikacje Cream Pomodoro i wpisz listę zadań do zrobienia

Cream Pomodoro pracuje w środowisku Java – przed uruchomieniem zainstaluj to środowisko następnie uruchom Cream Pomodoro i wpisz listę zadań do wykonania.

3. Pracuj nad zadaniem przez całe Pomodoro

Pracuj nad wykonaniem zadania do czasu, aż aplikacja uruchomi sygnał zakończenia zadania. Nie przerywaj sobie i nie pozwól, żeby ktoś inny Ci przerwał. To tylko 25 minut. Czasomierz powinien być tak ustawiony, żebyś widział ile czasu pozostało do końca czasu Pomodoro.

4. Oznaczasz zadanie jako wykonane

Po upływie 25 minut z zadowoleniem oznaczasz zadanie na liście Cream Pomodoro jako wykonane. W przypadku dłuższego zdania, wymagającego więcej niż 25 minut, cieszysz się, że już część masz za sobą 🙂

5. Robisz sobie 5-cio minutową przerwę

Po upływie jednego Pomodoro robisz sobie obowiązkową przerwę,  Ten punkt może być trudny do zrealizowania dla niektórych (wiem z doświadczenia). W każdym razie jest to kluczowy fragment techniki Pomodoro. Najlepiej w tym czasie przeciągnąć się, przejść się po biurze, popatrzeć przez okno, wykonaj gimnastykę lub jakieś ćwiczenia fizyczne, które pozwolą ci na krótki relaks.

6. Po 4 Pomodoro zrobisz sobie dłuższą przerwę

Po zakończonym czwartym Pomodoro zasługujesz na dłuższą (20-30 minut) przerwę. To jest dobry czas na zrobienie sobie kawy 🙂 Możesz też w czasie tej przerwy sprawdzić pocztę, aktualności, zadzwonić gdzieś albo pobiegać po schodach w ramach ćwiczeń fizycznych.

Zasady w Technice Pomodoro

  1. Pomodoro jest niepodzielne – Jeżeli zaczniesz nad czymś pracować to przerwę zrobisz sobie dopiero za 25 minut.
  2. Jeżeli zadanie wymaga więcej niż 5-7 Pomodoro – podziel je na mniejsze części.
  3. Jeżeli zadanie zajmie Ci mniej niż jedno Pomodoro – dorzuć do niego kolejne krótkie zadanie tak, żeby wypełnić całe Pomodoro
  4. Kolejne Pomodoro pójdzie Ci lepiej.
  5. Technika Pomodoro nie powinna być wykorzystywana w Twoim wolnym czasie – korzystaj z niego bez ograniczeń.

Dlaczego ta technika jest taka skuteczna?

Podział pracy na stosunkowo krótkie odcinki czasowe ma kilka zalet. Po pierwsze, pozwala na pracę w skupieniu. Łatwiej Ci się jest skoncentrować (i usunąć ewentualne rozpraszacze), gdy wiesz, że to tylko przez określony czas. Świadomość upływającego czasu zwiększa też Twoją wydajność, bo chcesz skończyć zadanie przed przerwą.

Po drugie, ułatwia zmotywowanie się do samej pracy i jej rozpoczęcie. Zupełnie inaczej się podchodzi do zadania z myślą, że trzeba je wykonać w całości, bez przerw, a inaczej gdy masz nad nim popracować tylko przez 25 minut.

Trzeci ważny aspekt to same przerwy. Pozwalają one na odświeżenie umysłu, na oderwanie się od tematu na chwilę. Dzięki temu nie męczysz się tak i jesteś w stanie pracować w ten sposób (z 5 min. przerwami) przez dłuższy czas w skupieniu niż w przypadku pracy bez przerw.

Więcej na temat techniki Pomodoro znajdziesz na stronie PomodoroTechnique.com

 


Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi uwagami odnośnie naszych usług skorzystaj z zakładki Kontakt !